Секція Z «Нетиповий» вид діяльності в податковій накладній: чи є ризики?

Чим загрожує невідповідність кодів послуг, указаних у податковій накладній, кодам діяльності підприємства за КВЕД? Це «хіт»-запитання наших читачів. Чи не визнають у цьому випадку податківці операцію нереальною? Чи не буде це підставою для блокування податкових накладних? Давайте розбиратися.

Розпочнемо з юридичних моментів: чи має право суб’єкт господарювання взагалі здійснювати види діяльності, не вказані в ЄДР (Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців і громадських формувань)? Так, має. Адже згідно з ГКУ ( ч. 1 ст. 19, ст. 43 і 44) суб’єкт господарювання може здійснювати будь-які види підприємницької діяльності, окрім заборонених законом. Те ж саме сказано і в ЦКУ ( ст. 3). Єдине що треба врахувати – це то, що у ст. 91 ЦКУ вказано, що якщо окремий вид діяльності потребує дозволу (ліцензії), то юрособа має право здійснювати такий вид діяльності тільки після отримання спеціального дозволу (ліцензії).

Теж саме стусується і фізосіб-підприємців.

Тобто немає жодних законодавчих обмежень, щоб суб’єкт господарювання здійснював тільки ті види діяльності за КВЕД, які вказані в ЄДР . Виняток - діяльність, що ліцензується.

Знову ж таки, тут є декілька нюансів, про які не можна замовчувати.

1. Обережними потрібно бути платникам єдиного податку. Для них важливо, щоб вид діяльності був указаний у Реєстрі платників єдиного податку. Адже якщо єдиноподатник здійснить діяльність, не вказану в «єдиноподатному» Реєстрі, то з першого числа місяця, наступного за звітним періодом, у якому здійснений такий вид діяльності, йому доведеться самостійно покинути лави платників єдиного податку ( п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ). Якщо ви не виконаєте цієї вимоги, вашу реєстрацію як платника єдиного податку податковий орган анулює самостійно на підставі п. 299.10 ПКУ.

Вимога про перехід на загальну систему стосується абсолютно всіх платників єдиного податку груп 1 - 3.

Увага! Це важливо! А платники єдиного податку груп 1 і 2 повинні будуть ще й заплатити із цього доходу податок за ставкою 15% (П293.4 ПКУ).

2. Підприємці на загальній системі, декілька слів для вас! 

Юридичних наслідків від здійснення «непрофільного» виду діяльності теж немає. Але є податкові наслідки за «непрофільну» діяльність підприємця.

Якщо підприємець отримує інші доходи, ніж від здійснення підприємницької діяльності, в межах обраних ним видів такої діяльності, то вони обкладаються за правилами як для звичайних фізосіб ( п. 177.6 ПКУ). А вибір видів діяльності підприємець на загальній системі робить, якраз вносячи їх перелік до ЄДР.

Знову ж таки, податковий агент тут спантеличуватися правильним оподаткуванням відповідних виплат не повинен . Адже в «ПДФО/ВЗ-розрізі» він не зобов’язаний при виплаті доходу підприємцеві «звірятися» з його видами діяльності в ЄДР.

3. А ось у «ЄСВ-розрізі» податковим агентам, які виплачують винагороду фізособам-підприємцям за договорами на виконання робіт, надання послуг (оренда не в рахунок), потрібно бути напоготові. Не нараховувати ЄСВ на таку винагороду можна тільки в тому випадку, якщо виконані підприємцем роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, вказаним у ЄДР.

Майбутнє блокування податкової накладної. На сьогодні  є наказ Мінфіну з Критеріями оцінки ступеня ризиків, достатніх для призупинення реєстрації податкової накладної. З нього вже можна щось «вивудити».

Відразу скажемо, що такої самостійної підстави, як постачання послуги з коду, який не відповідає даним ЄДР, у цих Критеріях немає.

Підозри викличуть ті податкові накладні, у яких вказані коди УКТ ЗЕД / коди послуг, при постачанні яких у платника має бути дозвільний документ (ліцензія) на їх здійснення, але, за даними податківців, він відсутній.

Тому, наприклад, якщо у вас у податковій накладній стоїть код підакцизного товару або вид діяльності, що вимагає ліцензування, а у вас немає ліцензії на цей вид діяльності, це вже буде підставою для призупинення реєстрації податкової накладної.

Щоправда, тут залишається відкритим питання з «компенсаційними» платежами, тобто коли суб’єкт господарювання, по суті, є посередником і лише перевиставляє замовникові/покупцеві послуги третіх осіб У цьому випадку можна прив'язуватися до коду основної послуги з договору, у межах якої відбувається така «компенсація».

Також зазначимо, що «нетипове» постачання, наприклад, відсутність придбань відповідного товару/послуги, саме по собі не є єдиною підставою для призупинення реєстрації податкової накладної. А розглядається разом з іншими критеріями.

Тому невідповідність кодів послуг, указаних у податковій накладній, кодам діяльності підприємства за КВЕД (якщо не йдеться про вид діяльності, що ліцензується) сама по собі не може стати причиною блокування податкової накладної.