РОЗБИРАЄМО ЗАКОНОПРОЄКТИ: 5 ГРУПА ДЛЯ ФОПІВ

10-березня-2020
""

Станом на 4 березня у ВРУ знаходяться два законопроєкти, які пропонують створити ще одну групу єдиного податку.

Цими двома законопроєктами є: закон № 10094 та закон №2615.

Так, законопроєкт №10094 від 26 лютого 2019 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розвитку креативних індустрій в Україні)» передбачає створення додаткової групи платників єдиного податку для фізичних осіб-підприємців ІТ-сфери.

До 5-ї групи будуть відноситись ФОП, які надають наступні послуги:

  • видання комп’ютерних ігор та іншого програмного забезпечення (класи 58.21., 58.29 КВЕД ДК 009:2010);
  • комп’ютерного програмування, консультування та пов’язаної з ними діяльності (р. 62 КВЕД ДК 009:2010);
  • оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах і пов'язаної з ними діяльності (клас 63.11 КВЕД ДК 009:2010);
  • оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах і пов'язаної з ними діяльності (клас 63.11 КВЕД ДК 009:2010);
  • вебпорталів (клас 63.12 КВЕД ДК 009:2010).

Відповідно до Закону, ФОПи 5-ї групи не повинні використовувати працю найманих осіб, а обсяг їх доходу протягом календарного року не повинен перевищувати 7 млн 500 тис. грн.

Ставка єдиного податку буде щорічно зростати на 1% починаючи від 5% до 10%. Крім того, передбачено застосування ставки у розмірі 15%:

  • у разі перевищення обсягу доходу понад 7 млн 500 тис. грн;
  • до доходів, отриманих від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Згідно з документом, сума єдиного соціального внеску не може бути меншою за подвійний розмір мінімального страхового внеску. Також буде сплачуватися збір на розвиток людського капіталу (його ставка буде щорічно зростати на 1%, починаючи з 1% і до 5%). Ставка військового збору залишається незмінною – 1,5%.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності необхідно: привести свої нормативно-правові акти у відповідність до Закону; забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із Законом.

Проте дані умови не повністю задовольняли IT-сферу. Тому як повідомляє НВ 3 березня, у ході форуму Level Up Ukraine замісник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков описує цю ситуацію так:

«Наразі ми дійшли згоди практично з усією індустрією, що комфортний режим, за якого би їм хотілося працювати — п’ята група, запропонована ще влітку. Але на відміну від тієї пропозиції, яка включала два ЄСВ і військовий збір, і підвищення на 1% на рік, ми вирішили, що пропозиція, яка нас влаштує, буде – один ЄСВ, таке ж підвищення, але для цієї групи буде заборонена зовнішньоекономічна діяльність».

Законопроєкт №2615 від 18 грудня 2019 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо встановлення спеціального податкового режиму» передбачає створення для стартапів 5 групу єдиного податку.

Відповідно до Закону, 5 група буде створена для стартапів, які використовують виключно РРО та/або програмні РРО. Обсяг доходу підприємств протягом перших дев’яти місяців діяльності не повинен перевищувати 300 тис. грн.

Якщо дохід буде перевищувати вказану суму, то підприємство зобов’язане протягом одного місяця визначитись з формою оподаткування і перейти на неї. В іншому випадку він автоматично переводиться на загальну систему оподаткування.

Для стартапів визначено пільговий період (9 місяців), протягом якого вони звільнені від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податків і зборів. Таким чином відсоткова ставка єдиного податку становить 0% і вони звільнені від сплати ЄСВ.

Після закінчення пільгового режиму ФОП повинен протягом місяця перейти на обрану ним форму оподаткування. Якщо він цього не робить, його автоматично буде переведено на загальну систему.

Використання п’ятої групи єдиного податку два і більше разів однією і тією ж самою фізичною особою-підприємцем забороняється.

У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Додамо, що жоден з проєктів ще не є прийнятим. І кожен з них має свої недоліки, тому 100% не підтримується серед експертів.

Джерело : https://zmist.pl.ua/news/5-grupa-dlya-fopiv-rozbirajemo-zakonoprojekti-dlya-it-sferi-ta-startapiv