Рубрика "Бізнес-експерти": ціноутворення в будівництві, складання кошторисної документації та інше

07-травня-2020
""

В умовах карантину будівництво, реконструкція та капітальний ремонт комунальних закладів, об’єктів соціально-культурного, освітнього призначення, а також ремонт та утримання доріг продовжується. Тому, наступна інформація з питань ціноутворення в будівництві, складанні кошторисної документації та інші роз’яснення надає експерт ЦПБ МСБ, директор компанії «Металомонтаж», кандидат економічних наук, віце-президент Будівельної палати України, засновник Асоціації розробників кошторисних програм України, розробник  відомих в нашій області програмних комплексів «СМЕТА-XXI», «ПРОЕКТ-XXI», «БІБЛІОТЕКА- XXI», Величко Марина Анатоліївна.

 

№

 

Питання 5: просимо роз'яснити в чому різниця між поточним і капітальним ремонтом, в якому документі це викладено? Чи залежить відповідь на це питання від таких критеріїв як застосування сучасних матеріалів або обсягу виконуваних робіт, наприклад:

  • заміна вікон на металопластикові в триповерховій будівлі селищної ради - це поточний ремонт або капітальний?

  • утеплення фасаду базальтовою ватою 5-ти поверхового 2-х під'їзного будинку - це поточний або капітальний ремонт?

 

Примітка: наведене питання далеко не зайве, тому що для капітального ремонту необхідна розробка проєкту, відповідно проведення експертизи проєкту, крім того, порядок розрахунку вартості капітального ремонту відмінний від порядку розрахунку вартості поточного ремонту.

 

Відповідь: різниця між поточним і капітальним ремонтом залежить від того чи відбувається в процесі ремонту втручання в несучі та огороджувальні конструкції будівлі, чи виконується часткова або повна заміна конструктивних елементів. Подібне розділення встановлює «Примірний перелік послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, а також послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд», затверджений Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10 серпня 2004 № 150 зі змінами і доповненнями, внесеними Наказом Мінрегіонбуду від 26.11.2014 № 330 (Випуск журналу «Ціноутворення в будівництві» №3 2015 року, стор.10). До капітального ремонту прорізів, згідно п.2.8. зазначеного документа відносяться:

 

2.8.1. Заміна віконних рам, дверних полотен та підвіконних дощок з фарбуванням та встановленням нових приладів і склінням.

2.8.2. Заміна новими віконних та дверних коробок, рам та косяків з наличниками або перев'язування їх з додаванням нових матеріалів з повним їх закладенням.

У тому випадку, коли мова йде про заміну окремих віконних блоків (часткової заміни отворів будівель), то відповідно до п.1.2.8. такі роботи відносяться до поточного ремонту:

2.8.1. Ремонт і заміна окремих віконних і дверних блоків. Заміна несправних віконних, дверних приладів та встановлення відсутніх.

1.2.8.2. Заміна старих кватирок новими або ремонт їх в літніх або зимових рамах.

1.2.8.3. Установка нових віконних і дверних наличників

1.2.8.4. Ремонт і заміна окремих віконних коробок та підвіконь.

 

Таким чином, в описаному випадку, при повній заміні вікон на металопластикові в триповерховій будівлі селищної ради мова йде про капітальний ремонт.

Щодо утеплення фасаду базальтової ватою 5-ти поверхового 2-х під'їзного будинку:

згідно п.2.3.13 Улаштування теплоізоляції фасадів (додаток згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.11.2014 р № 330) відноситься до капітального ремонту.

 

Примітка: слід також врахувати, що відповідно до законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність», ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», будівництво - це нове будівництво, реконструкція, реставрація, технічне переоснащення, капітальний ремонт. Виходячи з положень зазначених законодавчих та нормативних документів, роботи з поточного ремонту не відносяться до будівництва, тому на них не поширюються положення законодавчих і нормативних документів, що діють у будівництві.

 

Рівень заробітної плати при визначенні вартості поточних ремонтів може встановлюватися розпорядниками коштів, які виділяються на ці цілі, залежно від відомчої належності будівель і споруд.

 

Знайти всі перераховані у відповіді законодавчі та нормативні документи можливо в електронній «Бібліотеці-XXI».

 

 

Питання 6: чи повинен підрядник, при укладанні договору підряду, підтверджувати вартість експлуатації будівельних машин і механізмів, якщо ця вартість не перевищує усереднені показники вартості їх експлуатації?

 

Відповідь: показники вартості експлуатації будівельних машин і механізмів можуть застосовуватися тільки на стадії складання інвесторської кошторисної документації, коли невідомий підрядник. Такий підхід у цілому забезпечує достовірність визначення коштів на експлуатацію будівельних машин і механізмів на стадії проектування, але не може бути прийнятний при укладанні договірної ціни ні для підрядних організацій, ні для замовників будівництва, оскільки в конкретних регіонах, на конкретних будовах і при експлуатації конкретних машин і механізмів ці величини та витрати можуть істотно різнитися. Тому на стадії формування договірної ціни підрядником розраховуються всі складові вартості машино-години експлуатації власної будівельної техніки.

 

Приймаючи до уваги,що зазначені данні стосуються більш бухгалтерського обліку ніж кошторисної справи,розробники ПК «СМЕТА-XXI» включили до складу нормативної бази довідкові данні щодо вартості експлуатації конкретних моделей автомобілів (в тому числі імпортного виробництва), причепів, тощо.

 

Питання 7: капітальний ремонт доріг сіл, селищних міст, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету (облдержадміністрації). Клас наслідків СС1. Який розмір прибутку необхідно застосовувати: як для СС1 - 2,96 або як для об'єктів комунального призначення, благоустрою-2,71 згідно ДСТУ - Н Б Д.1.1-3:2013 "Настанова щодо визначення загальновиробничих і адміністративних витрат та прибутку у вартості будівництва (із зміною 1 та 2)", або згідно СОУ 42.1-37641918-050:2018 «Автомобільні дороги. Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту»?

 

Відповідь: якщо капітальний ремонт доріг сіл, селищних міст, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету та відносяться до доріг загального користування, розмір прибутку визначається відповідно до СОУ 42.1-37641918-050:2018 «Автомобільні дороги. Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту».

У випадку капітального ремонту доріг сіл, селищних міст, що не відносяться до доріг загального користування, розмір прибутку розраховується відповідно до ДСТУ.

 

Автоматичний розрахунок класу наслідків можливо виконати за допомогою ПК «СМЕТА-XXI».

 

Питання 8: чи можливо повторне використання відсіву для посипання доріг при виконанні робіт з зимового утримання доріг при розрахунку вартості аварійного ремонту? Як розрахувати його вартість?

 

Відповідь: для розрахунку вартості аварійного ремонту доріг в несприятливих умовах можливо використати ресурсні елементні кошторисні норми групи 2-13÷2-25 СОУ 42.1-37641918-071:2018 «Ресурсні елементні кошторисні норми на роботи з експлуатаційного утримання. Автомобільні дороги», які передбачають ліквідацію вибоїн, з заміною матеріалу, передбаченого нормою на відсів. Термін служби дороги при цьому - до настання нормальних умов.

 

Питання 9: мова йде про зворотні суми від розбирання (міські дороги, державні кошти). Всі роз'яснення по зворотних сумах (матеріалів) враховують ситуацію, коли балансоутримувач і замовник - одна і таж організація. Тут зрозуміло. А коли це дві різні організації? В наведеному випадку - при реконструкції доріг замовник не може виконувати ніяких дій з подібними матеріалами (наприклад, направити на інший об'єкт матеріали від розбирання), тому що це матеріали балансоутримувача (огорожа, бортові камені і т.д.). Замовник може лише передати (віддати) ці матеріали балансоутримувачу (в кількістному відображенні). Експертні організації вимагають оцінювати ці матеріали в інвесторській документації замовника. Чи права експертиза і як вийти з даної ситуації?

 

Відповідь: У п.5.4.16 ДСТУ Н Б Д.1.1-1:2013 йдеться про вартість матеріальних ресурсів, отрима­них від розбирання конструкцій, знесення будівель і споруд і придатних для подаль­шого використання на тій самій будові або у випадку, коли підрядник забирає ці матеріали для власного використання.

У таких випадках складається тристоронній акт (замовник, проектувальник, підряд­ник), у якому методом експертної оцінки визначаються номенклатура матеріальних ресурсів, їх кількість, технічні або якісні характеристики та обґрунтовані ціни, що враховують зазначені в акті характеристики цих матеріальних ресурсів.

 

Вартість таких матеріалів, виробів та конструкцій у складі зворотних сум приймається як за нові за поточними відпускними цінами із застосуванням усередненого коефіцієнту зносу 0,5, крім тих, на які ціни реалізації можуть бути визначені.

При передачі матеріалів балансоутримувачу складається акт передачі, із зазначен­ням в ЗКР зворотніх сум за нульовою вартістю.

 

Питання 10: утеплення фасадів виробничої будівлі на комунальному підприємстві. Чи можливо прибуток визначати згідно розділу «Ремонт житла, об'єктів комунального призначення», або згідно класу наслідків? Хто повинен визначити клас наслідків, якщо не розробляється проект, а роботи проводяться по дефектному акту?

 

Відповідь: якщо роботи з утеплення фасадів виробничої будівлі на комунальному підприємстві виконуються за проектною документацією на капітальний ремонт то показник для визначення прибутку може прийматись за пунктом 6 додатку Е ДСТУ-Н Б Д.1.1-3-2013.

Пунктом 11.3 Порядку розроблення проектної документації на будівництво, затвердженого наказом Мінрегіону від  16.05.2011 р. №45, встановлено можливість виконання робочого проекту в скороченому вигляді, а саме дефектний акт і кошторисна документація може розроблятись при виконанні будівельних робіт з капітального ремонту об'єктів з незначними наслідками (СС1), що пов'язані виключно з поліпшенням експлуатаційних показників. Допускається розроблення лише дефектного акта, у якому визначаються фізичні обсяги робіт та умови їх виконання, а також складається кошторисна документація, що має бути передбачено завданням на проектування. Клас наслідків (відповідальності) для кожного об'єкта зазначають у завданні на проектування. У разі якщо розраховані  під час розроблення проектної документації класи наслідків (відповідальності) об’єктів  не співпадають із зазначеними у завданні на проектування, до завдання вносять відповідні зміни.

 

Таким чином, за правильність визначення класів наслідків (відповідальності) об’єктів, а саме СС1 несе відповідальність сертифікований проектувальник – кошторисник у випадку виконання при капітальному ремонті робочого проекту в скороченому вигляді, а саме дефектного акта і кошторисної документації.

 

Усі необхідні документи щодо розрахунки класу наслідків можливо знайти в  ПК «БІБЛІОТЕКА-XXI».

Отримана інформація надасть можливість обґрунтувати вартість проєкту, зекономити час та кошти на вишукування необхідної  інформації шляхом впровадження ІТ-технологій з питань ціноутворення в будівництві, складанні кошторисної документації на будівельні, проектно-вишукувальні та інші роботи на основі професійних нормативно-правових програмних комплексів «Бібліотека-ХХІ», «Проєкт-ХХІ Еліт» та «Кошторис-ХХІ».