Урядом та Міністерством фінансів продовжуються заходи щодо підтримки суб’єктів підприємництва за програмою «Доступні кредити 5-7-9%».

25-червня-2020
""

По-перше, уточняється, що отримати рефінансування в рамках антикарантинного пакету під нульову процентну ставку зможуть суб’єкти підприємництва, чий річний дохід не перевищував 10 мільйонів євро. Знімається обмеження щодо максимальної суми кредиту на таке рефінансування. Обмежується лише сума державної підтримки, що надається суб’єкту підприємництва, яка сукупно не може перевищувати за будь-який трирічний період 200 тис. євро.

По-друге, позичальники отримують можливість рефінансувати свої діючі кредити за ставкою 3%, 5%, 7% або 9% річних (залежно від категорії кредиту) на термін до 5 років у сумі до 3 мільйонів гривень.

По-третє, бізнес отримає змогу оформити відстрочку зі сплати не лише тіла кредиту, але й відсотків на обслуговування позики. Така відстрочка може сягати 9 місяців і залежить від мети надання державної підтримки.

Нагадаємо, що сьогодні отримати позику за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» можна в чотирьох банках державного сектору - ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, УкрЕксімБанк та трьох комерційних банках – «Львів», «Альянс» та «ПУМБ».

В середені червня п.р. Міністр фінансів Сергій Марченко провів нараду з представниками державних банків щодо активізації їх участі в програмі підтримки бізнесу «Доступні кредити 5-7-9%».

Відповідно до інформації, наданої Міністерству фінансів Фондом розвитку підприємництва, який адмініструє програму «Доступні кредити 5-7-9%», станом на 10 червня 2020 року банки-партнери отримали 24 720 заявок на участь у програмі «Доступні кредити 5-7-9%». Однак, лише 3500 клієнтів (14,2%) сформували і передали банкам відповідний пакет документів для участі в програмі. Видано 605 кредитів на суму 381,041 мільйона гривень. Ще 1792 заявки перебувають у роботі банків.

Однак, 1509 заявок були відхилена банком як такі, що не можуть бути задоволені. Серед найпоширеніших причин відмови – «ділова репутація» (60% відмов), «необґрунтованість бізнес-плану» (11%), «невідповідність цілі кредитування» (12%), невідповідність Закону про державну підтримку МСП» (4%), «збиткова діяльність ММП» 4%, «перевищення обсягу виручки» (3%), «перевищення ліміту держпідтримки» (1%).

 Банкіри визнають, що певні проблеми були з кредитуванням стартапів. Тут комунікація справді трохи випередила можливості. Адже станом на початок дії програми без механізму часткових кредитних гарантій банки не могли видавати позики новоствореним підприємствам через відсутність можливості бізнесу надати заставу за кредитом.

Однак, проблема вже частково вирішена. І на минулому тижні Укргазбанк вже видав два «гарантованих кредити» на загальну суму 2,8 млн гривень. У першому випадку – кредит отримало діюче підприємство, тож частка кредитних гарантій за цією позикою склала 50%. У другому випадку учасником програми став стартап, якому банк надав гарантію Фонду розвитку підприємництва на 80% від суми кредиту. Перший кредит під гарантії отримало фермерське господарство з вирощування ягід в Запорізькій області. Сума кредиту – 1,5 млн грн терміном на 5 років. А перший кредит для стартапу отримав хмельничанин для запуску еко-виробництва розпалювачів вогню з волокон деревної вовни. Сума цього кредиту - 1,3 млн грн під 7% річних.

Також банки-партнери програми лише розпочали прийом заявок на нові інструменти програми, які були введені Урядом в час дії карантинних заходів з протидії пандемії COVID-19 (рефінансування, обігові, інвестиційні кредити виробникам медичного обладнання). Станом на 10 червня 2020 року банки закумулювали попит на позики під такі умови на суму в 738,6 мільйона гривень. І один підприємець вже зміг рефінансувати свій кредит на суму 1,1 мільйона гривень в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» під 0% до кінця березня 2021 року.
Банкіри переконані: інструмент державних портфельних гарантій покращить можливості банків кредитувати мікро та малий бізнес.

Нагадаємо, 3 червня Уряд затвердив напрацювання Міністерства фінансів з впровадження інструменту державних гарантій на портфельній основі, який замінить інструмент кредитних гарантій Фонду розвитку підприємництва в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%. Програма запрацює після прийняття народними депутатами відповідних законодавчих змін до Закону України про Державний бюджет на 2020 рік та Бюджетний кодекс України.