В Україні активно розробляється концепція податкової реформи

18-січня-2023
`

Джерело

 

Одне з важливих питань, які має вирішити нова податкова реформа, — детінізація економіки та зниження тиску на фонд оплати праці, адже з таким навантаженням прозорий бізнес стає повністю неконкурентоспроможним, порівняно з тіньовим.

Проєкт, ініціатором якого — заступник голови ОП Ростислав Шурма, передбачає сплату наступних податків:

  • 10% — на прибуток (замість нинішніх 18%);
  • 10% — на доходи фізичних осіб (замість 18%);
  • 10% — на додану вартість (замість 20%);
  • 0% — ЄСВ. Винятком стануть ФОП на єдиному податку.

Також планується збільшити військовий збір (з 1,5% до 3%). У рамках інноваційної системи передбачено майже повне скасування пільг, розширення повноважень фіскальної служби та підсилення штрафних санкцій за ухилення від обов’язкових платежів до держбюджету.

Водночас військовий збір планується збільшити з 1,5 до 3%. До того ж у рамках нової моделі передбачено практично повне скасування пільг, розширення повноважень фіскальної служби та посилення штрафних санкцій за ухилення від обов’язкових платежів до бюджету.

Важливим також є створення інвестиційної привабливості країни, зокрема з точки зору податків (щоб все було максимально прозорим, без тіньових потоків, хабарів тощо). За наявності і без того складної ситуації, на країну має працювати не лише існуючий економічний фронт (підприємства), потрібно залучати інвестиції з-за кордону.

Нагадаємо, що за підсумками Міністерства економіки, падіння ВВП України оцінюється на рівні 30,4% (похибка ±2%). Хоч це і сумна цифра, але суттєво краща, ніж передбачували різні експерти, зокрема і міжнародні.

Станом на сьогодні експертам, які займаються питанням «10-10-10», надважливо точно визначити параметри майбутньої реформи, які б стимулювали підприємців працювати легально.

За словами експертів, реформування потребує весь механізм адміністрування податків, зокрема, — це усунення законодавчих недосконалостей та суперечностей. Важливо прописати чіткі повноваження та функції державним органам.

Ще одне актуальне питання стосується верховенства права та ефективності боротьби з корупцією. Як наголошують ініціатори «10-10-10», нова система має стати антикорупційною, що є, звісно, довгоочікуваним та надважливим.

Не останнім є і необхідність налагодити зв’язки з міжнародними партнерами України щодо параметрів податкової ініціативи.

Наразі всі очікують на драфтовий текст документу, після чого можна буде починати плідну роботу.

Джерело