• Результати роботи Центру

Звіт про виконання Програми інтенсифікації розвитку малого та середнього підприємництва у Дніпропетровській області на 2019 – 2020 роки за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 року.

Актуальність сучасної дійсності акцентує увагу на тому, що організація спільних дій органів місцевого самоврядування з метою  створення належних умов для розвитку та забезпечення стабільного функціонування підприємництва є важливим та пріоритетним напрямом руху. Саме це передбачено рішенням обласної ради, №276-11/VII від  01.12.2017 р. про Програму інтенсифікації розвитку малого та середнього підприємництва у Дніпропетровській області на 2018 – 2020 роки (далі Програма). Виконання та реалізація цієї Програми і є основним завданням «Центру підтримки малого та середнього бізнесу».

Малий та середній бізнес відіграє важливу роль у соціально-економічному розвитку держави, є одним із головних факторів формування й розвитку конкурентоспроможності національної економіки, підтримки внутрішнього ринку.

Відповідно до інформації, наданої Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області, станом на 1 січня 2019 року, на обліку знаходиться 25 045 платників податку на прибутку та 12 595 платників єдиного податку ІІІ групи, якими сплачено 12 млрд. 716,5 млн. грн. податків та зборів до бюджетів всіх рівнів. Зокрема, юридичними особами сплачено податку на додану вартість на суму 5 млрд. 292,8 млн. грн., податку на доходи фізичних осіб 3 млрд. 648,3 млн. грн.

В ГУ ДФС у Дніпропетровській області обліковується 130 656 фізичних осіб-підприємців, які сплатили податки та збори на загальну суму 2 млрд. 833,8 млн. грн.

Щорічно світовими та міжнародними аналітичними центрами проводиться оцінка правових норм, що сприяють розширенню підприємницької діяльності, а також норм, що обмежують її.

У 2019 році Україна поліпшила свою позицію у рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business на сім позицій, піднявшись  на 64 місце серед 190 країн світу. Проте у порівнянні з розвинутими країнами рівень розвитку підприємницької діяльності є недостатнім та потребує суттєвого поліпшення.

За даними інших досліджень, проведених аналітичним центром The Heritage Foundation (США), оцінка економічної свободи в Україні становить 52,3 пункти, що робить її 147-ою в списку 2019 року, серед 180 країн (150 місце в 2018 році). Її загальний бал збільшився завдяки покращенню фіскальної політики, свободи ведення бізнесу та права власності, випереджаючи зниження рівня свободи праці та свободи торгівлі. Україна посідає 44-те місце серед 44 країн Європи, і її загальна оцінка є нижчою за регіональні та світові показники.

Постійна комісія обласної ради з розвитку підприємництва активно співпрацює з партнерами за виконанням Програми. В рамках розвитку бізнесу з по сьогодні було організовано проведення заходів, серед яких:

 

  • Круглий стіл «Вимоги інспекції – європейські підходи». – 27 серпня.
  • Була проведена бізнес гра  «Pro. Finance» , для розвитку підприємницьких, ділових і творчих здібностей  для підприємців, у смт. Кринички.20 листопада .
  • В 11 містах, серед яких Дніпро, Покров, Марганець, Нікополь, Кам’янське; Сурсько-Литовська ОТГ, Новоолександрівська ОТГ, Любимівська ОТГ, Петриківський район, для старшокласників проведено: майстер-клас з профорієнтації та командна ділова гра; 5 лекцій «Професії майбутнього» за участі викладачів Комп’ютерної академії «ШАГ»;  4 майстер-класи LEAN CANVAS «Від  ідеї до проекту» за участі Бізнес-інкубатору НТУ Дніпровської політехніки; тренінги «Розвиток дивергентного мислення» за участі бізнес-тренерів «Winners Academy», м. Харків.
  • Нарада «Щодо вдосконалення студентської практики на підприємствах». – 16 січня.
  • Семінар «Суттєві зміни в діяльності емітентів цінних паперів та в порядку розкриття інформації на фондовому ринку з 01 січня 2019 року». ­­– 22 лютого.
  • Форум FRS Forum Ukraine «Складові довіри до звітності» – 22 березня.
  • Сесія-обговорення Національного депозитарію України – 28 березня.
  • Марафон форумів для бухгалтерів та аудиторів. – 22 березня.
  • Круглий стіл з питань діяльності Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України . –         1 серпня.
  • Найбільше відгуків було отримано від презентації-ярмарку, пілотного проекту "ОТГ бізнес-архітектура" – 20 червня.
  • IV Міжнародна науково-практична конференція «Теорія і практика розвитку агро-підприємництва, вівчарства України в умовах євроінтеграції» на базі Дніпровського державного аграрно-економічного університету. – 23 травня.
  • Протягом року йшла плідна робота з асоціацією фермерів та землевласників Дніпропетровської області.
  • За результатами роботи в кінці року було проведено Форум громад  та семінар-практикум «Вплив спільної діяльності влади та бізнесу на маркетинг та імідж територій». В його рамках  були відзначені бізнес-партнери, які проводили тренінги для представників ОТГ. – 17 грудня.

 

 

 

Робота зі студентською молоддю

Проведене опитування серед 900 студентів виявило, що майже 51% респондентів у майбутньому, після закінчення закладу вищої освіти, планують започаткувати власну справу, при цьому, майже 58% респондентів орієнтовані на закордонні ринки праці,  майже 14%  хотіли б працювати за кордоном і вважають це головною метою.

Саме тому була створена Студентська Спілка Підприємців. В рамках цієї Спілки в 2019 році відбулось  шість засідань, де студентам було запропоновано висунути свої бізнес-ідеї для обговорення.

В рамках завдань Програми, організовано проведення заходу для студентів «Крок до бізнесу» за участі  Школи стартапів Startup Ecosystem Dnipro на базі  Дніпровського Національного Університету ім. О. Гончара.

В рамках безпосередньої співпраці з ВУЗами прийняли участь в першому Фестивалі Університету митної справи та фінансів, в урочистому заході випуску бакалаврів, студентів Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара та Університету імені Альфреда Нобеля.

Створено концепцію оформлення кімнат «Молодого підприємця» при ВУЗах м. Дніпро: Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпровський державний аграрно-економічний університет, Університет імені Альфреда Нобеля. Це інформаційний простір для студентів, де вони можуть отримати актуальну і корисну інформацію, до того ж, матимуть можливість слідкувати за останніми новинами у підприємницькому житті м. Дніпро, завдяки посиланням на сайт Центру.

Разом з міжнародною молодіжною організацією AIESEC, на базі Дніпровського національного університету ім. О. Гончара провели зустріч-знайомство з іноземними представниками, волонтерами з Туреччини, Алжиру, Тунісу, Єгипту, Китаю та Індії, яким вручили електронні каталоги з інформацією про підприємства області.

Проект Студентської спілки продовжується, засідання проходять щомісячно.

 

На базі НТУ «Дніпровська політехніка» 13 листопада  відбувся STUD-FEST “IMPULSE” – наймасштабніший кар’єрний фестиваль, в рамках якого активні та амбіційні студенти мали можливість знайти бажану роботу та варіанти для стажування від провідних роботодавців України.

 

На зустріч зі студентами Дніпровського державного аграрно-економічного університету Центр підтримки малого та середнього бізнесу запросив фахових підприємців поспілкуватись зі студентами кафедри фінансів, обліку та аудиту,  кафедри маркетингу. Бізнесмени-практики розповідали про перспективи майбутнього працевлаштування.

З метою підтримки   і   сприяння   розвитку   підприємницької ініціативи та діяльності  молоді, створення умов для її безпосередньої  участі у формуванні та реалізації державної політики і суспільних програм з благоустрою населених пунктів, організован конкурс проектів з благоустрою населених пунктів Дніпропетровської області «Територія майбутнього»   для  студентів Придніпровської державної академії будівництва та архітектури та Дніпровського державного коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури. В рамках конкурсу були проведені зустрічі організаційного комітету та студентів. Також відбулись виїзди на місце майбутнього проєктування в м.Синельникове та с.Вербки, де студенти познайомились та поспілкувались з представниками місцевих громад. Оголошення конкурсу відбулося  11–19 грудня 2019 року. Оголошення переможців – до 28 лютого 2020 року.

До Програми включено заходи, спрямовані на забезпечення гендерної політики, а саме: участь жінок-підприємниць у форумах, нарадах, конференціях в Україні та за кордоном. Для досягнення чого було створено Комітет з розвитку молодіжного жіночого підприємництва. В рамках Комітету проведено стратегічну сесію та відбулось 5 круглих столи.

В листопаді 2019 року делегація представниць Комітету вперше була представлена на  жіночому форумі у м. Варшаві ( Польща) на запрошення освітньої Фундації "Perspektywy"  для участі в Форумі « Perspektywy Women in Tech Summit»   (Жіночі Перспективи в інформаційних Технологіях).

Для надання підприємствам та Об’єднаним територіальним громадам інформаційної підтримки в пошуку кваліфікованої юридичної допомоги створено консультативно-дорадчу групу фахівців – правників.

З метою залучення бізнесу на реалізацію проектів об’єднаних територіальних громад, створено групу «Клуб маркетологів» з досвідчених фахівців відомих компаній малого та середнього бізнесу Дніпра: «Faberge media», ТРЦ «Караван», «Colgate» та інші. Надзвичайно важливо на сьогодні тримати прямий і постійний зв'язок у форматі Влада - Громада - Бізнес.

Реалізовано поліграфічний проект «бізнес онлайн 2020» (календар) із залученням близько 100 керівників підприємств Дніпропетровської області.

Створено Раду ЕКСПЕРТІВ Дніпропетровської області, до якої на добровільних засадах залучені представники інвестиційних, проектних,  консалтингових, науково-технічних, виробничих, освітніх та інших  юридичних та фізичних осіб.

До всіх заходів, організованих та проведених Центром за цей період, залучено біля 4000 підприємців, а їх треба сказати, в Дніпропетровській області загалом налічується біля 120 тис. З метою акумуляції та поширення актуальної інформації серед представників малого та середнього бізнесу в рамках Програми створено відповідний сайт-портал „Центр підтримки малого та середнього бізнесу”. Крім того, активно розповсюджується інформація через сторінки Центру у мережі Facebook. На момент запуску, в жовтні 2018 року, аудиторія на Facebook складала 5 людей, у грудні цього ж року охоплювала вже 1000, а на сьогодні ця цифра складає більше 20 тис. підприємців та зацікавлених осіб. В цьому році сайт відвідали користувачі з 17 країн світу, в тому числі: з США – 270, з Франції – 49 чоловік, Китаї – 79 чоловік, Японії – 47, Німеччини , Польщі та інших країн.   

Проведена робота з місцевими радами регіону щодо розміщення логотипу Центру з гіперпосиланням на своїх інтернет-порталах, який  на сьогодні вже розміщено на сайтах обласної ради та міст: Дніпро, Вільногірськ, Кам’янське, Кривий Ріг, Жовті Води, Нікополь, Першотравенськ, Покровськ, Синельніково, Верхньодніпровськ. Робота в цьому напрямку продовжується і на меті зробити цей сайт головним інформаційним ресурсом щодо підприємництва.

Постійно розширюється база партнерів сайту: вже розміщено посилання на сайт Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області; в співробітництві з інспекцією з охорони праці та зайнятості населення розроблена та розміщена відповідна дорожня карта для підприємця.

Серед іншого на сайті вже розміщено:

  • 37 відео-роликів різноманітної тематики: за участі жінок в бізнесі; з ідеями до бізнесу; наставниками; рекомендаціями адвокатів.
  • Близько 20 інвестиційних проектів та кейсів для Об’єднаних Територіальних громад
  • Електронний каталог підприємств Дніпропетровської області в українській та англійських мовах із залученням близько 80 виробничих підприємств для поширення на електронних носіях на бізнес-заходах в Україні і закордоном.

В нашому регіоні та серед Обласних рад України аналогів даного сайту та такої роботи досі не було.

 

Розвиток підприємництва – одне з тих завдань що об’єктивно допоможе нашій країні вийти із труднощів. Чим більше буде розвиватися підприємницька культура серед населення, тим більша кількість людей будуть самі відповідати за якість свого життя, тим успішніше буде економіка України.