АГРАРНЕ РЕЙДЕРСТВО: ПРИЧИНИ, НАСЛІДКИ, СПОСОБИ БОРОТЬБИ

За неофіційною статистикою, на сьогоднішній день, майже половина аграріїв піддавалися атакам рейдерів. Засмучує той факт, що свавілля та  корупційні схеми неспроможна поки зупинити Комісія Мінюсту, що створена задля того, аби боротися з рейдерством.

Аграрне рейдерство


Хвилю рейдерства викликала зміна системи реєстрації прав на землю у 2013 році і передача реєстраційних функцій від органів земельних ресурсів органам юстиції, що створювало і продовжує створювати безліч складнощів для землекористувачів. Справа у тому, не був дотриманий принцип «спадковості», і усі кадастрові записи про реєстрацію прав, що були зроблені до 2013 року, не були перенесені до відповідного Реєстру Мінюсту.  Наслідком цього стали рейдерські оборудки, коли «поверх» існуючих договорів оренди з одним орендарем реєструються нові договори з іншим орендарем. А все тому, що інформація про старі договори до нового Реєстру прав не внесена, і ділянка вважається вільною.
Часто зловмисники реєструють підроблені договори, або проводять так звану подвійну реєстрацію договорів оренди, чи використовують підробні рішення суду.
Також потрібно не забувати про ризики від незаконних дій по: зміні засновників юридичних осіб; укладання угод про придбання корпоративних прав; ініціювання розірвання договорів оренди у судовому порядку.
Окрім того, необхідно звернути  особливу увагу на істотні умови договору оренди, яких до недавнього часу перевалювало за десяток. Користуючись цим, рейдери масово вишукували ті договори, у яких сторони забули вказати якусь з них, і ініціювали судові позови про недійсність договору.
Аграрії часто нарікають, що можливість махінацій, з яких починається рейдерська атака, закладено в нормативних документах: райдержадміністрації мають змогу здавати в оренду відумерлу спадщину. Що може масово призвести до ситуацій, коли на масиві, який обробляє одне господарство, певні ділянки буде віддано іншому господарству, що в деяких випадках дає старт рейдерській атаці.
Є проблеми і іншого характеру. Практично кожне аграрне підприємство, яке працює на землі, зв'язане орендними відносинами з десятками, сотнями, а, іноді, і тисячами власників земельних паїв. І не з кожним складаються нормальні відносини. Невигідні умови оренди спонукають селян шукати кращого орендаря.
Порушення, або неналежне виконання умов договору оренди у відношенні орендодавця — це дуже сприятливий ґрунт для рейдерства. До такого орендаря рейдери прийдуть у першу чергу. Тому, якщо ви будете добросовісними у своїх відносинах з людьми, то інколи є шанс уникнути цих проблем.

Здійснити превентивні дії, щодо захисту землі від незаконного захоплення, цілком можливо.
Заходи:
1) регулярний фаховий аудит своїх земельних активів;
2) вчасний перегляд, внесення змін, та контроль за продовженням договорів оренди;
3) належна реєстрація права оренди у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Ця робота на регулярній та фаховій основі,- є суттєвим чинником, який істотно знижує ризик захоплення землі.
У випадку наявності інформації про можливість початку рейдерської атаки, або безпосередньо під час її здійснення, - необхідно  чітко сформувати юридичну стратегію захисту своїх прав:
1)    Своєчасно звернутися до правоохоронних органів із заявами про вчинення злочинів;
2)    Подати необхідні позови до суду.
3)    Коли це доцільно, то також варто просити суд вжити заходи забезпечення позову. (Суд ще до розгляду справи може заборонити рейдерам збирати врожай із захопленої землі).

Аграрії дуже активно використовують можливістю оскаржувати незаконні реєстраційні дії із землею до спеціальної комісії Міністерства юстиції. Це надає шанс зберегти час (в порівнянні із судовою тяганиною) та дає можливість  привернути увагу та здійснити кроки по  захисту своїх земельних активів.

Окремим елементом боротьби із рейдерським захопленням є взаємодія і активна співпраця із громадськістю та ЗМІ.

Відповідальне відношення до вимог законодавства під час укладання, реєстрації та виконання умов договору оренди; фаховий контроль; спланована  тактика захисту, - це передумова можливості запобігти, а у разі необхідності,- засоби активної протидії проти рейдерської атаки в аграрному секторі економіки.

 

Для співпраці звертайтеся
openbizorgua@gmail.com
+38 (056) 742-81-04